Chianti i jego czarny kogut

Chianti Classico, czarny kogut, włoskie wino, etykiety, etykiety na wino, ciekawe etykiety

Chianti to najbardziej znane włoskie wino, które swą nazwę zawdzięcza wzgórzom w Toskanii, gdzie dokonuje się jego produkcja. Największym uznaniem cieszy się Chianti Classico, którego znakiem rozpoznawczym jest czarny kogut. Uznaje się, iż najlepiej komponuje się ono ze smakami kuchni toskańskiej. Interesujące wydaje się być jednak pytanie: Skąd wziął się pomysł na zastosowanie czarnego koguta, jako ikony wina? Krąży na ten temat pewna legenda.

Krajobraz Chianti, Chianti, winiarnia, czarny kogut, black rooster, wino, winobranie

Otóż w okresie późnego średniowiecza dwa miasta toskańskie: Siena oraz Florencja, spierały się o rozległe tereny prowincji Chianti. Odrzucając możliwość krwawego rozstrzygnięcia tejże sytuacji, mieszczanie wspomnianych miast postanowili rozwiązać problem poprzez rywalizację opartą na sprawności bojowej. Ustalili zatem dzień, w którym rycerze mieli wyruszyć przed siebie z miasta na swych koniach. Miejsce spotkania rycerzy miało wytyczyć granicę wpływów. Za sygnał wyruszenia z miasta miało posłużyć pianie koguta.

Sieneńczycy postanowili wybrać jako swój budzik białego, dorodnego koguta, który obudził swych mieszkańców o świcie. Natomiast Florentyńczycy postawili na wychudzonego, czarnego koguta, który bodaj z głodu, dał im sygnał zaraz po północy. Dzięki temu, rycerz Florencji zdołał pokonać ogromny obszar zjawiając się, ku zaskoczeniu przeciwnika, zaledwie kilkanaście kilometrów przed Sieną. W taki oto sposób Florencja zdobyła większość Chianti, zaś czarny kogut zdobył serca wytwórców, stając się ozdobą butelek winnego przysmaku.

Facebook’owy fanpage tego znakomitego wina, posiada obecnie ponad 57 tysięcy zwolenników!  https://www.facebook.com/chianticlassico Fanów przybywa również na innym koncie, dostępnym pod adresem https://www.facebook.com/expochianticlassico . Zapraszamy zatem wszystkich smakoszy wina, do zapoznania się z powyższymi stronami. Znajdą tam Państwo nie tylko wiele interesujących informacji, ale także spory komplet równie ciekawych zdjęć.

Elegancja Chianti Classico, wino, etykiety, czarny kogut, black rooster, butelki wina, etykiety na wino, ozdobne kieliszki, włoskie wino

Któż by się przecież spodziewał, iż hodowlany kur może stać się ikoną tak znanego wina. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności. Czasem niepozorny symbol, może okazać się sukcesem. Warto zatem korzystać z niszowych oznaczeń i nadać im wyjątkowość. Dobierając naszą symbolikę, powinniśmy mieć na uwadze, co zamierzamy poprzez niego wyrazić. Niepowtarzalność zawsze jest godna uwagi.

Źródła