Jak czytać etykiety win? Cz. 2

3597

W drugiej odsłonie naszego cyklu, który jest swego rodzaju kursem czytania etykiet win, studiujemy wina regionalne. Będzie troszkę trudniej niż ostatnio, ale wiedza ta na pewno przyda się każdemu.

Na początek krótkie wyjaśnienie – wina regionalne, jak sugeruje nazwa – to w odróżnieniu od win stołowych, trunki o ściśle określonym pochodzeniu geograficznym. Jakość win regionalnych jest niezwykle zróżnicowana, należy jednak mieć na uwadze to, że w świecie win są to wina „lepsze” od win stołowych, ale „słabsze” od win z jakościowym oznaczeniem apelacji kontrolowanego pochodzenia. Jednak i wśród win regionalnych zdarzają się wina bardzo drogie i niezwykłej jakości, zazwyczaj włoskie.

Jak zatem poznać, że mamy do czynienia z winem regionalnym, a nie stołowym? Poza różnicą w cenie będzie również widoczna różnica w etykiecie, a dokładniej mówiąc, na winie regionalnym (poza podstawowymi informacjami, które znamy z etykiety win stołowych) pojawi się dodatkowy napis sugerujący region, z którego wino pochodzi. I tak w zależności od kraju nazwy te będą przedstawiać się następująco: 

vin de pays – Francja
indicatione geografica tipica – Włochy
landwein – Niemcy
vinho de la tierra – Hiszpania
vinho regional – Portugalia

Napis ten zawsze uzupełniony jest nazwą regionu, z którego wino pochodzi np. indicatione geografica tipica Toscana lub też w skrócie IGT Toscana. Poniżej przykładowe etykiety win regionanlych.

Vino de la Tierra de Castilla Rio Rojo Tempranillo 2007

cortes-de-cima-chamine-tinto-vinho-regional-alentejano-portugal-10211062
domaine-de-bernier-chardonnay-vin-de-pays-2008

IMG_1222
etikett roter cuvee

W następnej części naszego cyklu odkryjemy zasady czytania etykiet win według systemów apelacyjnych.