Jak czytać etykiety win? Cz. 3

bottlabel_etykieta_5_small

W ostatniej części cyklu czytania etykiet win sięgamy po wina z najwyższej półki. Dowiemy się także  co w świecie win oznacza termin apelacja.

W hierarchii win zajmują najwyższe miejsce, w sklepach najwyższe półki, a konsument musi zapłacić za nie najwyższą cenę wśród wszystkich cen przypisanych winom. A winna temu wszystkiemu jest – apelacja.

Z poprzednich części wiemy, że określenie regionu, z którego pochodzi wino ma znaczenie i pozwala nam odróżnić wino lepsze od słabszego. Istnieje jednak pewien system, który bardzo dokładnie określa m.in. zasady produkcji wina, technologię jego wytwarzania, reguły uprawy winorośli, czy też wymogi co do obszaru, na którym można utworzyć winnice.

Jeśli proces produkcji wina jest zgodny z utworzonymi normami, otrzymuje ono miano wina „spełniającego reguły danej apelacji”, a dodatkowo informuje konsumenta, że wino to pochodzi ze ściśle określonego regionu i jest wysokiej jakości. W poszczególnych krajach wina te oznacza się w następujący sposób:

AOC ( appellation d’origine contrôlée) – Francja
DOC(G) (denominazione di origine controllata (e garantita)) – Włochy (we Włoszech system apelacji jest dwustopniowy, e garnitata przypisywana jest tylko najlepszym regionom)
DO(Ca) (denominación de origen (calificada)) – Hiszpania (podobnie jak we Włoszech dwustopniowy system apelacji)

Poniżej przykładowe wina i ich etykiety:

lamothe2011

grd2078

domecq-bodegas-age-siglo-crianza-rioja-doca-spain-10500322