Polskie winnice i wina. Cz. 2

DLOKR

W drugiej części naszej wycieczki po polskich winnicach odwiedzimy województwa: dolnośląskie, śląskie i świętokrzyskie. Zajrzyjcie koniecznie! Może zainspiruje to was do małej wycieczki na zbliżający się weekend.

Winnica nad Dworskim Potokiem
Winnica znajduje się w Łazach, w województwie śląskim. Powstała w 2004 roku z inicjatywy rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest winnicą Rolniczego Zakładu Doświadczalnego UJ. Pierwsze krzewy winorośli zasadzono w kwietniu 2005 r.: białe aurora, bianca, seyval blanc, sibera, serena, jutrzenka, muscat ottonel oraz czerwone maréchal foch, hibernal i léon millot. Wina z winnicy nad Dworskim Potokiem są wytrawne. Do niedawna można było skosztować je w czasie uniwersyteckich uroczystości, dziś są w sprzedaży detalicznej.

DLOKR

novum (2) -winnica nad potokiem

Winnica Nobile Verbum
Położona we wsi Zbrodzice, w województwie świętokrzyskim. Działa nieco ponad 10 lat, ale już teraz, jak możemy wyczytać ze źródeł oficjalnych, określana jest mianem największego w Polsce producenta wina gronowego – Herbowe. W okresie letnim na terenie winnicy można wypocząć i wynająć apartament. Od 2009 roku winnica otrzymała pozwolenie na sprzedaż swoich trunków.

etykieta_1

Winnica Jaworek
Ulokowana w miejscowości Miękinia, w województwie dolnośląskim, działa od 2001 roku. Plantacja ma wielkość ponad 24 hektarów, co czyni winnicę największą w Polsce. Winorośl dojrzewające na terenie Jaworka pochodzą z Niemiec, Francji i Włoch. Poza klasycznym, gronowym winem, winnica specjalizuje się także w produkcji nalewek i miodu pitnego.

news227