Historia etykiet na wino

G14

Dziś etykieta jest nieodłącznym elementem butelki. Podkreśla jej wygląd, charakter trunku, a także dostarcza niezbędnych informacji na jego temat. Zastanawialiście się kto zapoczątkował system etykietowania i ile lat ma pierwsza etykieta?

 W trakcie przeprowadzonych w latach 90. wykopaliskach w górach Zagros, odkryto naczynie pochodzące z 3100-2900 r.p.n.e, w którego ściankach zachowały się cząsteczki kwasu winowego. W ten sposób można było obliczyć, ile to już wieków ludzkość raczy się tym trunkiem. Wciąż zagadką pozostała kwestia etykietowania. Odpowiedź na to pytanie przyniosły inne prace archeologiczne. Według Howarda Cartera pierwszymi, którzy za pomocą etykiet sortowali różnorodne gatunki wina byli starożytni Egipcjanie. Carter pierwsze etykiety datuje na okres 1352- 1350 r.pn.e.

panther

W kolejnych wiekach zaprzestano etykietowania. Rodzaj i gatunek wina określało naczynie lub puchar, w którym było ono przechowywane lub serwowane. Najlepsze gatunki pijał król oraz jego dwór.

Etykietowanie powróciło w XVIII wieku za sprawą mnichów. Początkowo identyfikatorem wina był mały kawałek pergaminu, wieszany za pomocą sznurka na szyjce butelki. Do 1798 roku informacje zawarte na etykiecie były odbijane na papier za pomocą kamienia, dopiero z początkiem XIX wieku rozpoczęła się ich masowa produkcja i wydruk. Winiarze prześcigali się w wzorach i kolorach, co spowodowało, że etykieta na stałe wpisała się w kulturę winiarstwa.

Oryginalny tekst, opisujący całą historię etykiet na wino znajduje się pod tym linkiem. Zapraszamy do lektury.

G18

G17

G9

B1