Jak czytać etykiety win? Cz.1

bottlabel_etykieta_7_small

Etykiety zaczęły zdobić wina dopiero w XIX wieku. Oprócz funkcji typowo dekoracyjnej miały i wciąż mają za zadanie dostarczyć wszelkich niezbędnych i przydatnych informacji na temat danego trunku. Choć wielu konsumentów przyznaje, że przy kupnie wina kieruje się przede wszystkim jego gatunkiem i przykuwającą wzrok etykietą, to jednak umiejętność czytania etykiety powinna stanowić kluczowy czynnik przy zakupie.

Ponieważ bardzo łatwo o popełnienie faux pas postanowiliśmy ruszyć z krótkim cyklem nauki czytania etykiet win. Podzieliliśmy go na 3 części, mając ogromną nadzieję, że choć trochę pomożemy naszym czytelnikom w poruszaniu się po świecie win. Zaczniemy nasz mini kurs od czytania najprostszych etykiet, czyli etykiet win stołowych.

Na początek wyjaśnimy jakie wina otrzymują miano win stołowych. Wino stołowe to wino, które jest najpopularniejsze i najczęściej nabywane, a przez koneserów nazywane winami gorszej jakości. Od pozostałych różnią się przede wszystkim niższą ceną jak i tym, że powstają one z plonów pochodzących z różnych obszarów. Ten fakt jako pierwszy rzuci się nam w oczy na etykiecie. Mianowicie na butelce wina stołowego zazwyczaj brak będzie informacji o miejscu, obszarze czy regionie jego pochodzenia, a znajdziemy informacje w jakim kraju jest produkowane, co wyjaśnią następujące podpisy:

vin de table de France – Francja
vino da tavola – Włochy
tafelwein – Niemcy
vino de messa – Hiszpania
vinho de mesa – Portugalia
table wine – kraje anglojęzyczne

Na etykiecie wina stołowego odnajdziemy także poza nazwą, jego rocznik, odmianę winogron i moc wina (najczęściej między 8,5% do 15%). Rzadziej na etykiecie win stołowych spotyka się informacje dotyczące czasu dojrzewania czy apelacji, wyjątek stanowią dwa włoskie wina Sassicaia i Tignanello, które ze względu na swoją jakość są najlepsze wśród win stołowych.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych etykiet win stołowych. Już na pierwszy rzut oka widać, że etykiety charakteryzuje skąpa ilość informacji, czyli jak zostało wspomniane – głównie nazwa, kraj produkcji, rok produkcji, moc i pojemność butelki. Niekiedy na tylnej etykiecie producent umieszcza informacje z jakimi potrawami można łączyć dane wino.

rosso1

lovely-package-table-wine-2

DSC_0040