Polskie winnice i wina, cz.1

winnica anna maria

Publikując cykl czytania etykiet win skoncentrowaliśmy się na winach zagranicznych, tymczasem w Polsce mamy wiele winnic, w których powstaje wiele wspaniałych trunków. Czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie.

Historia uprawy winorośli w Polsce sięga czasów wczesnego średniowiecza. Według wielu historycznych dokumentów, za prekursorów winiarstwa uznaje się zakonników – cystersów i benedyktynów, którzy uprawiali winorośl w przyklasztornych ogrodach. Wszystko oczywiście na potrzeby przeprowadzania mszy świętej.
Schyłek epoki przynosi winu coraz większą popularność, a samym trunkiem zaczyna raczyć się nie tylko dwór królewski, ale coraz częściej także i podwładni. Najwięcej upraw winorośli znajdowało się na Śląsku, w Zielonej Górze, Poznaniu, Toruniu, Płocku, Sandomierzu, Lublinie i Krakowie.
w XVII i XVIII wieku nastąpiły w Polsce zmiany klimatyczne, nastąpiło ochłodzeniem, które osłabiło uprawę winorośli. Następnym czynnikiem, który powstrzymał polską tradycję wyrobu wina był okres wojen i rozbiorów kraju.

Dziś kondycja i stan polskich winnic i win ma się bardzo dobrze. Przyszedł więc czas byśmy zrozumieli, że choć cudze jest naprawdę wytworne, własne również warto pochwalić:

Winnica Adoria
Jest stosunkowo młodą, liczącą kilkanaście lat winnicą, której właścicielem jest pochodzący z Kalifornii Mike Whitney. Winnica znajduje się w Zachowicach i jak możemy przeczytać na jej oficjalnej stronie „wino Adoria jest określane przez ekspertów jako wino klasy światowej”. Nic dziwnego jeśli do produkcji wina wybrano szczepy winorośli Chardonnay, Pinot Noir i Reisling.

winnica adoria

product-7

Winnica Anna Maria
Położona w malowniczym regionie (Wyżne, gmina Czudec), winnica Anna Maria obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Na terenie Winnicy uprawianych jest  dwanaście odmian winorośli, wśród których wino białe reprezentowane jest  między innymi przez szczepy: Chardonnay i Bianka, natomiast wino czerwone przez: Pinot Noir i Regent.

winnica anna maria 1

anna maria

W drugiej części przyjrzymy się bliżej:
Winnicy Nad Dworskim Potokiem
Winnicy Nobile Verdum
Winnicy Jaworek

Artykuł powstał o informacje zaczerpnięte z:
winnicaadoria.pl
winogrona.org
winnicapodkarpacie.pl